آموزش تعمیر و پنچرگیری قایق بادی یکی از مواردی است که دانستن آن، برای کسانی که قایق بادی دارند، ضروری می باشد. زیرا هرچند انواع مدل های قایق بادی اینتکس و بست وی بدنه باکیفتی دارند و از مواد بادوام ساخته شده اند، اما در مجاورت اشیاء تیز، ممکن است دچار سوراخ شدن یا پارگی بشوند. شرکت ایرکوک که نماینده برند مشهور اینتکس، تولید کننده قایق های بادی باکیفیت می باشد، این آموزش را برای شما آماده کرده است، که به راحتی بتوانید قایق بادی خود را پنچر گیری کنید. پس تا انتهای این مطلب را با دقت بخوانید و گام به گام مراحلی که خدمت شما عرض می کنیم را به درستی اجرا کنید تا بتوانید قایق بادی خود را به سادگی تعمیر نمایید.


مراحل تعمیر و پنچرگیری قایق بادی

وقتی درحال خواندن این مطلب هستید، به این معناست که احتمالا قایق بادی شما دچار مشکل شده است و نیاز به تعمیر دارد. پس بهتر است بیش از این شما را منتظر نگذاریم و بدون معطلی به سراغ آموزش مراحل پنچرگیری قایق های بادی برویم. پنچرگیری یا تعمیر قایق بادی ممکن است سخت و پیچیده به نظر برسد اما در واقعیت وقتی آموزش ببینید و مراحلی که به شما یاد می دهیم را گام به گام و دقیق اجرا کنید، خواهید دید که این تعمیر کردن، کار چندان سختی هم نیست. در ادامه، مراحل اصلی پنچرگیری قایق بادی را برای شما به صورت مفصل توضیح خواهیم داد.

خرید قایق بادی با قیمت عالی

آماده کردن محل تعمیر قایق بادی

قبل از اینکه دست به تعمیر قایق بزنید، باید مطمئن شوید که وسیله تیز و خطرناکی روی زمین نباشد. در غیر این صورت، ممکن است تمام زحمات بعدی شما بی نتیجه مانده و قایق بادی از مکان های متعددی دچار پارگی شود. پس اصل اول در روش های پنچرگیری قایق بادی این است که کار تعمیرات را در محلی تمیز، صاف و به دور از اشیاء تیز و خطرناک انجام دهید.

پیدا کردن سوراخ یا محل پارگی قایق

پیدا کردن محل پارگی قایق بادی

بدیهی است که قبل از حل مشکل، اول باید محل به وجود آمدن مشکل را پیدا کنید. به عبارت دیگر ابتدا باید بفهمید که قایقتان از کجا دچار پارگی یا سوراخ شدگی شده است. برای این کار می توانید مقداری آب و کف تهیه کرده و پس از باد کردن قایق، محلول موردنظر را به تمام بدنه قایق بزنید و منتظر حباب کردن قسمت سوراخ قایق باشید. جایی که محلول آب و کف حباب کرد، همان جا محل سوراخ مدنظر شماست. به عنوان روشی دیگر، می توانید قایق بادی خود را کم کم داخل آب فرو ببرید و منتظر حباب کردن آب باشید. البته نکته ای که در روش دوم باید به آن توجه کنید این است آبی که می خواهید قایق را داخل آن فرو ببرید باید ساکن باشد و کف و حباب روی آن وجود نداشته باشد تا مبادا شما را به اشتباه بی اندازد. پس از پیدا کردن محل سوارخ شدگی، آنجا را با علامت کوچکی مشخص کنید تا به صورت واضح مشخص باشد و گم نشود.

بیشتر بخوانید: بهترین قایق بادی برای ماهیگری کدام است؟

خشک کردن قایق

پس از آنکه محل سوراخ را پیدا کردید، قبل از اینکه برای پنچرگیری قایق دست به کار شوید، ابتدا قایق خود را به طور کامل خشک نمایید. اگر این کار برای شما مقدور نیست، حداقل قسمتی که سوراخ شده است و قرار است به آن جا چسب بزنید را کاملا خشک کنید. اطراف این ناحیه را نیز خشک کنید تا آب به سمت محل پارگی سرازیر نشود.

چسب کاری محل پارگی

چسب کاری برای پنچرگیری قایق بادی

تا اینجای کار، سوراخ را پیدا کردیم و محل آن را خشک نمودیم. حالا نوبت چسب کاری محل پارگی قایق است. چسب مخصوص تعمیر قایق بادی را به سوراخی که روی بدنه یا کف قایق ایجاد شده است بزنید. در زدن چسب، افراط و تفریط نکنید. زیرا چسب زدن کم، ممکن است باعث عدم تعمیر درست قایق شما شده و زیاده روی در این کار نیز می تواند باعث پارگی دیگر نقاط قایق بادی شما بشود. دلیل این مورد را در ادامه توضیح خواهیم داد.

برش رول پی وی سی (PVC) به صورت گرد

برش pvc برای چسباندن به قایق

در بسته تعمیر قایق های بادی، به همراه چسب مخصوص، یک رول پی وی سی هم قرار گرفته است که برای پنچرگیری این قایق ها کاربرد دارد. بخش کوچکی از این رول تعمیر را قیچی کنید و به صورت دایره ای شکل ببرید. اینکه می گوییم برش وصله بهتر است به صورت گرد باشد دلیلی دارد و دلیلش هم این است که اگر وصله ای که برش می زنید، به صورت مربعی و دارای گوشه های تیز باشد، ممکن است با گیر کردن یک شیء به لبه های تیز این وصله مربعی شکل، وصله موردنظر از روی قایق کنده شده و قایق بادی شما دوباره پنچر شود. پس حتما برش این وصله ها را به صورت گرد و دایره ای شکل انجام دهید.

چسب کاری و چسباندن وصله به محل پارگی

چسب کاری لایه  pvc

بعد از برش رول تعمیر به صورت گرد، یک طرف آن را به چسب مخصوص آغشته کنید و به آرامی روی محل سوراخ یا پارگی قرار دهید. دقت کنید که مرحله قبل و این مرحله باید به سرعت انجام شود تا چسبی که روی سوارخ بدنه قایق زدید، خشک نشود. پس توصیه می کنیم که ابتدا وصله را به اندازه دلخواه خود ببرید و سپس چسب مخصوص را ابتدا به محل سوراخ و سپس به وصله بزنید. در نهایت هم وصله مذکور را به محل سوراخ که به چسب آغشته شده است، بچسبانید. اگر از مقدار کمی چسب استفاده کنید، ممکن است وصله به خوبی به قایق نچسبد و به راحتی کنده شود. اگر هم در استفاده از چسب مایع، زیاده روی کنید، چسب روی بدنه قایق ریخته و به اصطلاح شره می کند. این مسئله باعث می شود که روی بدنه قایق شما برجستگی کوچکی ایجاد شود و ممکن است با گیر کردن یک شیء کوچک به آن برآمدگی، پارگی یا سوراخ شدن آن نواحی، زودتر اتفاق بیافتد.

بیشتر بخوانید:  بهترین چسب قایق بادی کدام است؟

محکم کردن اتصال وصله و محل پارگی

برای اینکه از چسبیدن وصله مورد نظر به سوراخ قایق بادی مطمئن شویم، بهتر است ابتدا یک جسم کاملا صاف، مانند کتاب را روی آن وصله قرار داده و سپس جسمی سنگین را روی کتاب بگذارید. این سنگینی باعث می شود که وصله به طور کامل به بدنه قایق بچسبد و سوراخ را به صورت کلی پوشش دهد. وزن وسیله سنگین که روی کتاب قرار می گیرد، بهتر است ۵ کیلوگرم و یا بیشتر باشد. در ضمن، پس از انجام این کار، به مدت ۱۲ الی ۲۴ ساعت قایق را رها کنید تا خیالتان از بابت اتصال محکم وصله تعمیر به بدنه قایق راحت باشد.

تست کردن قایق بادی

پس از اینکه از پوشیده شدن کامل سوراخ قایق بادی به وسیله وصله پی وی سی مطمئن شدید، می توانید جسم سنگین را از روی قایق خود بردارید. حالا برای اطمینان بیشتر، قایق خود را باد کرده و آن را به آب بی اندازید. اگر تمام مراحل را به درستی و با دقت بالا انجام داده باشید، حالا قایق بادی شما مثل روز اول صحیح و سلامت است.

به این مسئله مهم توجه داشته باشید که مراحلی که خدمت شما عرض کردیم، برای سوراخ های کوچک و پارگی های نه چندان مهم کاربرد دارد. اما اگر سوراخ قایق شما به حدی بزرگ باشد که خودتان از عهده پنچرگیری آن برنیایید و یا قایقتان دچار پارگی عمیق شده باشد، بهتر است آن را به یک نمایندگی معتبر مانند ایرکوک بسپارید. شرکت ایرکوک، نماینده برند های معروف تولید کننده قایق های بادی استاندارد و باکیفیت، نظیر اینتکس و بست وی می باشد. متخصصان ایرکوک دانش و تجربه لازم در زمینه روش پنچرگیری قایق های بادی را دارند و می توانند قایق شما را در کوتاه ترین زمان ممکن، مانند روز اولش به شما تحویل دهند.


جلوگیری از پنچر شدن قایق بادی

پس از اینکه آموزش پنچرگیری قایق بادی را مرحله به مرحله به صورت دقیق بررسی کردیم، وقت آن است که به شما نکاتی را یادآوری کنیم که با رعایت آن ها بتوانید مانع از خرابی قایق بادی خود شوید. همانطور که در ابتدای مطلب نیز اشاره کردیم، اگر شما قایق بادی خود را از شرکت های معتبر مانند ایرکوک که از لحاظ کیفیت، درجه یک هستند، خریداری کرده باشید، تا مدت های طولانی، نیازی به تعمیر قایق بادی نخواهید داشت. البته این مسئله به شرط آن است که شما از محصولتان درست و بادقت استفاده کنید و از پنچر شدن آن جلوگیری نمایید. گاهی عدم رعایت برخی موارد کوچک که شاید چندان مهم به نظر نرسد، می تواند باعث کاهش طول عمر قایق بادی شما بشود. بنابراین در این بخش نکاتی برای جلوگیری از پنچر شدن قایق های بادی برای شما ذکر می کنیم تا با رعایت کردن این نکات، قایق هایی با طول عمر بالا داشته باشید. این نکته های مفید عبارت اند از :

  • قبل از بستن و جمع کردن قایق، از اینکه به طور کامل آن را خشک کرده اید، اطمینان حاصل نمایید.
  • در زمان حمل‌ونقل قایق بادی از کشیدن آن روی زمین خودداری کنید.
  • وقتی روی سطح آب هستید، از برخورد قایق بادی با سنگ ها، سخره ها و هر نوع اشیاء تیز موجود در آب جلوگیری کنید.
  • همواره قایق را در دمای مناسب نگه دارید. دمای بسیار سرد یا بسیار گرم می تواند باعث پایین آمدن مقاومت بدنه قایق شده و احتمال پوسیدگی و درنتیجه پنچر شدن آن را افزایش دهد.
  • به صورت منظم و دوره ای، بررسی های لازم را بر روی قایق خود انجام دهید تا در صورت آسیب دیدگی هرچند کوچک، به سرعت به تعمیرات آن بپردازید تا مشکل به وجود آمده، به مرور زمان بیشتر و بیشتر نشود.
  • نکاتی که در دفترچه راهنمای قایق بادی نوشته شده است را به صورت کامل بخوانید و نکات نوشته شده در آن را مو به مو اجرا کنید.

رعایت نکات فوق، واقعا می تواند طول عمر قایق بادی شما را افزایش داده و تا حد زیادی مانع خرابی آن شود. اما اگر بخواهیم با شما صادق باشیم باید بگوییم که هر وسیله ای پس از مدتی استفاده، ممکن است نیاز به تعمیر داشته باشد. قایق های بادی نیز از این مسئله مستثنی نیستند. به همین دلیل، ما در تیم ایرکوک تصمیم گرفتیم مطلبی را تحت عنوان روش پنچرگیری قایق بادی برای شما عزیزان فراهم کنیم تا بتوانید خودتان حتی در منزل، قایق خود را تعمیر و پنچرگیری کنید. اگر هم نتوانستید این کار را انجام دهید، آن را به متخصصان ما بسپارید.


نکات مهمی که هنگام پنچر گیری قایق بادی باید بدانید

در مراحل آموزش پنچر گیری قایق بادی، گفتیم که باید از چسب مخصوص تعمیر این قایق ها استفاده کنید. درواقع شما با خرید برخی مدل های قایق بادی، پک تعمیرات قایق را نیز، درون جعبه آن پیدا خواهید کرد. اما اگر قایق شما از مدلی نبود که این پک را داشته باشد و یا چسب یا رول پی وی سی شما به اتمام رسیده است، می توانید خرید چسب پنچرگیری قایق بادی را در دستور کار خود قرار دهید. این پک تعمیرات، شامل یک چسب مایع مخصوص پنچرگیری و یک رول تویوپی شکل از جنس همان بدنه قایق، یعنی PVC است که می توانید از آن برای پنچرگیری و به عنوان وصله برای پوشاندن محل سوراخ استفاده کنید. همانطور که گفتیم، رول تویوپی از جنس بدنه قایق ساخته شده است و دقیقا مانند بدنه قایق، خاصیت ضد آب دارد. پس با خیالی راحت می توانید از آن استفاده کنید.

دیگر نکته مهمی که باید هنگام پنچرگیری قایق بادی به آن توجه کنید این است که اگر در هنگام تعمیرات، اشتباهی از شما سر زد که باعث پارگی بیشتر و یا بزرگ تر شدن سوراخ قایق شد، کار تعمیرات را در همان مرحله متوقف کنید و قایق خود را به نمایندگی های معتبر اینتکس در ایران، مانند ایرکوک بسپارید. در این شرایط، ادامه دادن تعمیرات، ممکن است صدمات جبران ناپذیری را به قایق بادی شما وارد کند.


جمع بندی

در این مطلب به این سوال که چگونه پنچری استخر بادی را بگیریم، پاسخ دادیم. همچنین دانستیم که روش پنچرگیری قایق بادی اصلا کار سختی نیست و در ۸ مرحله بسیار ساده، خودمان می توانیم قایق مان را تعمیر کنیم. همچنین پس از آن، با نکاتی آشنا شدیم که با رعایت آن ها می توانیم خرابی قایق خود را به تعویق انداخته و طول عمر آن را افزایش دهیم. در نهایت هم فهمیدیم که پنچرگیری قایق بادی به وسیله پک تعمیرات قایق انجام می شود که معمولا در جعبه محصول یافت می شود و یا می توانیم آن را به صورت جداگانه خریداری کنیم. از طرفی متوجه شدیم که اگر در حین تعمیرات، خرابکاری کردیم، کار را متوقف کرده و قایق خود را جهت تعمیرات، به یک نمایندگی معتبر تحویل دهیم. روش پنچرگیری قایق بادی به صورت تخصصی توسط کارشناسان ایرکوک انجام می شود.

در این مطلب سعی کردیم به شما آموزش کامل پنچرگیری قایق بادی را توضیح دهیم. اما اگر بازهم ابهامی در این آموزش وجود داشت، ضمن عذرخواهی، از شما خواهشمندیم که آن را به اطلاع ما برسانید تا بتوانیم با بروزرسانی این محتوا، شما را در امر تعمیرات قایق بادی یاری کنیم. همچنین اگر شما تجربه ای در خرابی، تعمیر و پنچرگیری قایق بادی دارید، حتما آن را با ما و بقیه کسانی که این مطلب را می خوانند و قایق بادی آن ها دچار خرابی شده است، به اشتراک بگذارید. ضمن اینکه اگر این مطلب برای شما مفید بود، آن را برای دوستانی که قایق بادی دارند بفرستید تا در روز مبادا از آن استفاده کنند.